735427-2023 - ResultatSverige-Kungsbacka: Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kungsbacka arena
Referensnummer: 2023-00093
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
AFB.31 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Förfrågningsunderlag hämtas via www.tendsign.com
AFB.45 Ersättningsform för anbudsgivning
Anbudsgivare erhåller ingen ersättning för upprättande av anbud.
AFB.61 Uteslutning av anbudsgivare
Anbudsgivaren kommer att uteslutas från deltagande i upphandlingen om anbudsgivaren eller företrädare för anbudsgivaren (i det fall anbudsgivaren är en juridisk person) genom lagakraftvunnen dom är dömd för brott som följer av 13 kap. 1 § LOU. Detta gäller även om det genom myndighetsbeslut eller lagakraftvunnen dom fastställts att anbudsgivaren inte fullgjort sina skyldigheter avseende betalning av skatter eller sociala avgifter (13 kap. 2 § 1 st LOU).
Anbudsgivaren kan komma att uteslutas om något av förhållandena i 13 kap. 2 § 2 st eller 3 § LOU föreligger.
Grunderna för uteslutning omfattar även underentreprenörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39293300 Konstgräs, 44200000 Konstruktionsprodukter, 44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar, 44212300 Konstruktioner och delar, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45214800 Anläggning av träningslokaler, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer, 45236000 Markanläggning, 45236110 Markanläggning för idrottsplatser, 45237000 Anläggningsarbeten för scener, 45341000 Montering av räcken, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen