73552-2017 - ResultatSverige-Umeå: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städservice.
Referensnummer: UE-2016-0314-261
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vi tycker att lokalvården är viktig och att inte vem som helst kan städa. Vi söker en entreprenör som värderar långsiktighet, ärlighet och som aktivt arbetar för en ”renare” städbransch genom att t.ex. inte prisdumpa och genom att arbeta aktivt med att säkerställa den egna leveransen kvalitetsmässigt.
Entreprenören ska på ett professionellt och fackmannamässigt sätt jobba med lokalvården på Umeå Energi under de kommande åren. Vår förväntan är att lokalvården ska utföras med hjälp av en regelmässig städning som parterna kommit överens om och att entreprenören på ett engagerat sätt och genom god dialog med köparen ska se till att köparen får valuta för pengarna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen