73552-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Elektriska kopplingsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Solcellsentreprenad 2022, ramavtal
Referensnummer: N230-0911/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45311200 Elektriska kopplingsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad Lokalförvaltningen inbjuder härmed intresserade entreprenörer att ansöka om att få delta i upphandlingen av Solcellsentreprenad 2022, som innebär installationer av solceller på de fastigheter som Lokalförvaltningen förvaltar, såsom skola, förskola, vård- och omsorgsboenden och boende med särskild service.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09330000 Solenergi, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborgs Stad Lokalförvaltningen inbjuder härmed intresserade entreprenörer att ansöka om att få delta i upphandlingen av Solcellsentreprenad 2022, som innebär installationer av solceller på de fastigheter som Lokalförvaltningen förvaltar, såsom skola, förskola, vård- och omsorgsboenden och boenden med särskild service.
Ramavtalet avser totalentreprenader för komplett installation av solceller, i första hand i samband med lokalförvaltningens nybyggnadsprojekt och takrenoveringsprojekt men även på befintliga hustak, där solcellsentreprenören ansvarar för att driva hela entreprenaden.