735614-2025 - Resultat
Sverige – Miljötekniska konsulttjänster – Konsulttjänster inom miljö och hållbarhet 2024, SLL1651
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster inom miljö och hållbarhet 2024, SLL1651
Beskrivning: Svar på ev. frågor sker efter nyårshelg. Omr. 1 Säkerhetsrådgivning Omr. 2 Läkemedel Omr. 3 Miljöutredningar inom giftfri miljö Omr. 4 Miljöutredningar inom klimat och cirkularitet Omr. 5 Miljö i upphandling Omr. 6 Hållbarhetsutbildningar Omr. 7 Hållbara leveranskedjor Omr. 8 Flygbuller Omr. 9 Energi Omr. 10 Konsulter inom strategisk hållbarhet
Intern identifierare: FSN 2023-0278
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 90710000 Miljöledning, 90713000 Miljörådgivning, 90714000 Miljörevision
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Allmän del
Beskrivning: Konsultjänster inom miljö- och hållbarhet uppdelad inom 10 separata avtalsområden. 1 Säkerhetsrådgivning 1MSEK 2 Läkemedel 1MSEK 3 Miljöutredningar inom giftfri miljö 1,5MSEK 4 Miljöutredningar inom klimat och cirkularitet 1,5MSEK 5 Miljö i upphandling 1MSEK 6 Hållbarhetsutbildningar 2MSEK 7 Hållbara leveranskedjor 5MSEK 8 Flygbuller 1,5MSEK 9 Energi 3MSEK 10 Strategisk hållbarhet 1MSEK
Intern identifierare: FSN 2023-0278-0
Ytterligare klassificering (cpv): 80540000 Miljöutbildning, 90713000 Miljörådgivning, 90714000 Miljörevision
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Nej, men förlängningsklausul finns på 2 år.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på inlämning uppgifter
Beskrivning: Vid krav på inlämning uppgifter gäller att det går att skriva in text direkt i formuläret eller bifoga fil.
Intern identifierare: FSN 2023-0278-1
Ytterligare klassificering (cpv): 80540000 Miljöutbildning, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90711200 Miljönormer utom för byggprojekt, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt, 90713000 Miljörådgivning, 90714000 Miljörevision, 90720000 Miljöskydd, 90721000 Miljösäkerhet