73568-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Grävning och schaktning – Entreprenad vattenvårdsåtgärder
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelEntreprenad vattenvårdsåtgärder
BeskrivningUpphandlingen omfattar avtal avseende vattenvårdsåtgärder. Upphandlingen är uppdelad i två (2) delområde utefter geografiska platser. ​Delområde 1 - våtmark i Ormastorp. Delområde 2- våtmark, bevattningsdammar och restraurering av vattendrag i Sireköpinge.
Intern identifierareMF 00190/2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning
Ytterligare klassificering (cpv): 45112100 Dikesgrävning, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 90700000 Miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel​Delområde 1 - våtmark i Ormastorp
Beskrivning​Delområde/projekt 1 - våtmark i Ormastorp.
Intern identifierare​Delområde 1 - våtmark i Ormastorp
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 2 - våtmark, bevattningsdammar och restraurering av vattendrag i Sireköpinge
BeskrivningDelområde/projekt 2 - våtmark, bevattningsdammar och restraurering av vattendrag i Sireköpinge.
Intern identifierareDelområde 2 - våtmark, bevattningsdammar och restraurering av vattendrag i Sireköpinge