See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vakuumkomponenter och vakuumpumpar
Beskrivning: Vid Chalmers föreligger kontinuerligt behov av nyanskaffning och kompletteringsköp av vakuumkomponenter och vakuumpumpar. Många discipliner på Chalmers, främst inom forskningen, använder vakuumkomponenter i mät- och processammanhang. Utrustningen som denna upphandling berör består av alla slag av vakuumpumpar samt tillbehör/komponenter såsom flänsar, tryckmätare ventiler och dylikt. Inköpen från detta ramavtal kommer i huvudsak att gälla kompletteringar, modifieringar och reparationer av existerande utrustningar (helt nya, större experimentutrustningar upphandlas vanligtvis separat). Upphandlingen avser komponenter i vid bemärkelse, d.v.s. allt som ingår i respektive leverantörs sortiment. Kompatibilitet med existerande utrustning är ibland viktig. I forskningsverksamheten är behovet mer blandat. Ofta behövs pumpar med extrem prestanda men det är heller inte ovanligt med enklare pumpar. Inom detta område finns vissa svårigheter att definiera exakt vilka komponenter som behovet innefattar i en "traditionell varukorg" och behov kan ändras och bli inaktuella. Därför är endast vissa komponenter (de vanligaste förekommande) angivna i denna upphandling, se bilaga 1. Behovet av komponenter och pumpar inom Chalmers är varierande och beställarna behöver i det nya ramavtalet en flexibilitet. Mot denna bakgrund tillämpas ett blandat avrops- och beställningsförfarande i ramavtalet.
Intern identifierare: C 2025-0307
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42122450 Vakuumpumpar
Ytterligare klassificering (cpv): 42124320 Delar till vakuumpumpar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000