2. Förfarande
Förfarande
Titel: Serviceavtal kompressorer
Beskrivning: Omfattning: Avtalet omfattar förebyggande underhåll och akut avhjälpande kompressorer av fabrikat Atlas Copco. Avtalet omfattar vid behov även demontering, bortforsling och skrotning av denna utrustning. Värde: ca 1,8 MSEK Motivering: Folktandvården Stockholms län AB har idag maskinpark bestående av 62 st. Atlas Copco-kompressorer på olika kliniker. En tandvårdsklinik är beroende av att kompressorn fungerar oklanderligt och ger ren luft varje dag. Dental tryckluft måste vara hygienisk och fuktinnehållet måste hållas till ett minimum och föroreningar på grund av olja eller fasta partiklar måste elimineras. Att säkerställa kompressorernas funktion är därmed en grundläggande förutsättning att verksamheten kan drivas säkert och utan onödiga driftstopp. Folktandvården har därför behov av att Atlas Copco Compressor AB utför tjänster såsom service och avhjälpande underhåll av kompressorerna av denna fabrikat. Enligt Folktandvårdens marknadsanalys är det enbart Atlas Copco Compressorer AB som kan utföra service med tillhörande avhjälpande underhåll på den kompressortyp med bibehållen funktion och garanti. Det krävs även att teknikerna är certifierade för att hantera Atlas Copco kompressorer och enligt Folktandvårdens utredning så finns ingen annan leverantör på marknaden som tillhandahåller denna service utförd av certifierade tekniker på kompressorer av just denna fabrikat. Ett leverantörsbyte skulle innebära att Folktandvården blir tvungna att investera i nya kompressorer till samtliga berörda kliniker vilket skulle leda till oförsvarbara och oförutsebara kostnader. Mot bakgrund av ovanstående hänvisar Folktandvården Stockholms län AB till följande skäl för att upphandlingen inte annonseras: - Oproportionella tekniska svårigheter avseende drift och underhåll vid ett eventuellt leverantörsbyte
Intern identifierare: FTV 2412-0483
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000