73612-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Artärtryckset
Referensnummer: VLL 157-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar material avsett för kontinuerlig mätning av invasiva tryck under anestesi/operation, postoperativ vård, intensivvård, ambulans/flyg/helikoptertransporter och intermediärvård/övervakning. Materialet är en kritisk produkt för verksamheterna och kräver stabil och tillförlitlig mätning, då de uppmätta trycken övervakar vitalparametrar och styr behandlingen av patienten. Behovet omfattar såväl barn som vuxna. Upphandlingen omfattar sex olika utföranden, för att materialet skall kunna användas inom alla Västerbottens läns landstings verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Vuxen
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Neonatal
Del nr: 2
Barn/vuxen - Validerad
Del nr: 3