2. Förfarande
Förfarande
Titel: Borttransport och omhändertagande av avfallsfraktioner
Beskrivning: Orust kommun upphandlar ett ramavtal avseende borttransport av diverse avfallsfraktioner från Månsemyr återvinningscentral till enligt gällande lagstiftning godkänd slutbehandlingsanläggning. Uppdraget avser även: • Tillhandahållande av containrar av lastväxlartyp för respektive avfallsfraktion • Rangering av containrar • Rapportering av farligt avfall till Naturvårdsverket för de fraktioner som omfattas av avtalet (anteckningsskyldighet enligt 3 § 6 kap. avfallsförordningen) • Utbildningstillfälle/genomgång av sorteringskrav för respektive fraktion, två tillfällen under avtalsperioden.
Intern identifierare: Dnr. 30-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000