736313-2024 - Resultat
Sverige – Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare – Busstjänster 2024
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBusstjänster 2024
BeskrivningKarlstads universitet genomför en öppen upphandling av ramavtal för busstjänster. Karlstads universitet köper årligen busstjänster för cirka 700 000 SEK. Busstjänsterna avser korta endagsresor respektive mer omfattande resor med varierande längd, för mindre grupper cirka 20 personer upp till stora grupper cirka 60 personer. Större grupper kan också förekomma vid enstaka tillfällen. Universitetet avser nu att upphandla ramavtal för dessa resor.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102382:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare