736385-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Anläggningar för elförsörjning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förnyelse Beckomberga 220/110 kV
Referensnummer: UH-2023-90
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stamstation Beckomberga (Sn BA) togs i drift i början på 1952 och har i dagsläget ett 220- och ett 110 kV-luftisolerat utomhusställverk, samt ett 33 kV-gasisolerat inomhusställverk vilka har förnyats i omgångar. I samband med Svenska kraftnäts projekt ”Storstockholm väst” planeras ytterligare en förstärkning av stamnätet vilket innebär nya 400 kV anslutningar till Beckomberga. I samband med detta avser Ellevio att genomföra en totalförnyelse av de befintliga 220- och 110 kV-ställverken inom befintligt stationsområde.
Projektet kommer att handlas upp- och genomföras i samverkan i två faser. För den första fasen genomförs en upphandling enligt LUF, lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna, med syftet att teckna kontrakt enligt ABK09. Målet med fas 1 är en relevant och tydlig bild av den nya stationens utformning samt att ett kontrakt ska kunna tecknas enligt ABT06 inför fas 2.