2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digitalt stöd för Transportplaneringsystem
Beskrivning: Upphandlingen avser ett Transportplaneringssystem (vidare kallat Lösningen) som ska användas inom Eskilstuna kommuns Omlastining- och Logistikcentral (vidare kallat OLC). Lösningen ska stödja OLC:s uppdrag att samordna och optimera kommunens godstransporter på ett hållbart, kostnadseffektivt och resurseffektivt sätt samt vara uppbyggt så att arbetet följer logiska och användbara processer. Kontrakt kommer att tecknas med 1 Leverantör under förutsättning att upphandlande myndighet erhåller minst det antalet lämpliga och godtagbara anbud.
Intern identifierare: UE 24.169
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 72212780 Programvaruutvecklingstjänster för system-, lagrings- och innehållshantering, 72250000 System- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000