See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av verksamhetssystem för förskola och skola
Beskrivning: Hallsbergs kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsansökan gällande anbudsgivning för leverans av ett verksamhetssystem med barn- och elevregister samt lärplattform för förskola och grundskola. Kommunen vill ha ett modernt digitalt it-stöd för hantering närvaro/frånvaro, planering, bedömning, dokumentation samt stöd för kommunikation med elever/vårdnadshavare.
Intern identifierare: 24/UH/14
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48931000 Programvara för utbildning, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Utvärdering mervärde
Beskrivning: Mervärde för beskrivningar och börkrav.