2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnad Stockholms konstnärliga högskola (SKH) Totalentreprenad med samverkan
Beskrivning: Nybyggnationen totalt ca 36 000 kvm BTA i Slakthusområdet ska invändigt erbjuda en fullt färdig, funktionell och högkvalitativ arbets- och studiemiljö för personal, lärare, studenter och externa besökare. Verksamheten ställer mycket höga krav på ändamålsenliga rumslösningar där akustik, ventilation, materialval och takhöjder samt anpassningar till respektive ämnes inredning, utrustning och installationer är avgörande för utbildningarnas kvalitet och säkerhet. Se förfrågningsunderlaget för detaljer
Intern identifierare: 2024/502/2.41
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner
Ytterligare klassificering (cpv): 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212150 Byggnation av biograf, 45212170 Byggnation av nöjesbyggnad, 45212171 Byggnation av nöjescenter, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45212222 Byggnation av gymnastiksal, 45212224 Byggnation av stadion, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45212322 Byggnation av teater, 45212330 Byggnation av bibliotek
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000