Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: KSUH17/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla livsmedel.
Upphandlingen är uppdelad i tre separata varukorgar:
1. Kolonialvaror (Kylvaror/Frysvaror/Skafferi)
2. Färskt bröd
3. Färskt kött
Ekerö kommun kommer att teckna avtal med en leverantör per varukorg.
Det totala värdet för samtliga varukorgar beräknas vara ungefär 11 miljoner SEK per år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kolonialvaror (Kylvaror/Frysvaror/Skafferi)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15500000 Mejeriprodukter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15800000 Diverse livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Färskt bröd
Del nr: 2
Färskt kött
Del nr: 3
Det totala värdet för samtliga varukorgar beräknas vara ungefär 11 miljoner kronor SEK år.