73765-2024 - Resultat
Sverige – Programvara och informationssystem – Licensförsörjning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLicensförsörjning
BeskrivningÖrnsköldsviks kommun avser att upphandla en leverantör som levererar licenser, support och licensrådgivning. Örnsköldsviks kommun strävar efter licensoptimering, en god ekonomisk hållning samt ett långsiktigt samarbete. Upphandlingen omfattar samtliga licensformer och tillhandahållandemetoder som anbudsgivarens programvaruleverantörer tillhandahåller, exempelvis molntjänster, hyra/leasing av programvara etc. I rollen som licenspartner ska säljaren i de löpande kontakterna även bistå Örnsköldsviks kommunmed sakkunskaper inom licensområdet, och tillhandahålla information och rådgivning i licensrelaterade ärenden på operativ och strategisk nivå. Vi vill ha en partner som arbetar proaktivt och för en kontinuerlig dialog, bevakar marknaden och kommer med förslag när nya produkter dyker upp.
Föregående meddelande2019-2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84440:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48218000 Programvara för licenshantering, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering