738259-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hjälpmedel för äldre personer – Spol- och torkbidé till vård och omsorg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSpol- och torkbidé till vård och omsorg
BeskrivningUpphandling av dusch- och torkbidé till vård- och omsorg (SoL och LSS) till Karlstads kommuns omsorgstagare. Ramavtal med takvolym på 450 enheter med successiva avrop under avtalstiden. Kommunen garanterar dock inte några volymer då efterfrågan kan komma att förändras under avtalstiden. Kommunens målsättning är att köpa in produkter med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt. Avtal tecknas med en leverantör.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33196100 Hjälpmedel för äldre personer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103293:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer