Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt och grönt
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03221000 Grönsaker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av frukt och grönsaker/äpplen/potatis/ekologiska morötter till förskolor, skolor, äldreboenden, gruppboenden, sjukhem, cafeteriaverksamheter som drivs i beställarnas egen regi för successiva leveranser under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15331000 Beredda grönsaker, 15331110 Bearbetade rotfrukter, 15331120 Bearbetade rotknölar, 15331130 Bönor, ärtor, paprikor, tomater och andra grönsaker, 15331140 Blad- och kålgrönsaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen