Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon inkl leasing
Referensnummer: 2023-316
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leasing och köp av nya och begagnade personbilar och transportfordon som enligt vid var tid gällande regler får köras med B-körkort. Upphandlande myndighet har även möjlighet att köpa tillkommande produkter
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde A-Personbilar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34110000 Personbilar, 34115300 Begagnade transportfordon, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avrop kommer att ske löpande från kommunkoncernen baserat på behov.
Anbudsområde B-Transportfordon
Del nr: 2