739305-2023 - ResultatSverige-Karlstad: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänster
Referensnummer: KS-UH/2023:7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads kommun och övriga ingående parter (Kommunen) bjuder in till anbudslämnande i upphandlingen byggtjänster. Kommunen söker fyra (4) entreprenörer som ska hjälpa kommunen under de kommande fyra åren, maximal tid för avtalet, att hjälpa oss med diverse byggarbeten, från enklare byggserviceuppdrag till större ombyggnationsentreprenader på våra befintliga fastigheter och mindre nybyggnationer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser byggnadstjänster, samt kalkylerings- och projekteringstjänster på befintligt fastighetsbestånd samt nya mindre byggnadsverk, för successiva beställningar under avtalstiden
Byggnadstjänster omfattar reparationer, rivningsarbeten, underhållsarbeten, om- och tillbyggnader samt mindre byggnadsverk. I byggnadstjänster ingår även att samordna arbetet med olika under- och eventuella sidoentreprenörer i uppdraget. Dessa entreprenörer utses av B eller av B och E tillsammans. Uppdragen ska utföras effektivt och med rätt kvalitet och följa miljökrav samt ta hänsyn till verksamheter och tredjeman. Byggnadstjänsterna innebär även att E har arbetsmiljöansvaret på byggarbetsplatsen.
Kalkylerings- och projekteringstjänster innebär förutom de åtagande E har vid totalentreprenad, att vara behjälpliga att ta fram underlag för underhållsplanering samt om- och tillbyggnader av befintliga lokaler och byggnadsverk.