739334-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Julgran
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
23-0229_Granar till Jul på Liseberg
Referensnummer: 23/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39298910 Julgran
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Varje år i mitten av november slår Liseberg AB i Göteborg, Sverige upp portarna till sin vintersäsong; ”Jul på Liseberg”. Julsäsongen sträcker sig från mitten av november till en vecka in på det nya året.
Liseberg och dess boendeanläggningar förvandlas till ett vinterland med marknad, granar, miljontals ljus, tomtar, julmusik, isbana, julbodar, julbord och mycket annat.
Liseberg har behov av inköp av stora mängder granar, ris samt pynt för utsmyckning.
Liseberg inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen