739435-2023 - ResultatSverige-Gävle: Mätutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing av mätinstrument Lantmäteriet
Referensnummer: LM2023/002551
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38300000 Mätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en initial huvudbeställning för tillhandahållande av mätinstrument genom leasing för att täcka Fastighetsbildningens hela behov. Tillkommande köp förekommer i form av tillbehör till mätinstrumenten och beräknas utgöra c:a 1.000.000 kr. En mindre mängd mätinstrument för korttidshyra kan även tillkomma under avtalstiden.
Produkter och tjänster som omfattas av denna upphandling är:
GNSS-mottagare
Fältdatorer
Totalstationer för geodetisk mätning
Tillbehör, reservdelar och förbrukningsartiklar till ovanstående produkter
Servicetjänster kring ovanstående produkter
Utbildning på ovanstående produkter
Avtal kommer att tecknas med en leverantör.
Planerad avtalstid är 2023-12-01 till 2028-01-31 (med en leasingperiod från 2024-02-01 till 2028-01-31) med möjlighet för Lantmäteriet att förlänga avtalet i upp till 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213500 Handdatorer, 38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande), 38410000 Mätinstrument, 50410000 Reparation och underhåll av mät-, test- och kontrollapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens innehåll och omfattning
I upphandlingen kommer inte kontrakt att tilldelas i separata delar. Skälet för detta är hänsynstagande av tjänstens art och karaktär där Lantmäteriet behöver en samarbetspartner för effektiv planering och genomförande av uppdraget, samt en sammanhållande leverans av produkter med hög kompabilitet.
Syftet med avtalstiden och förlängningsoptionen är att skapa bra förutsättningar för Lantmäteriet att vid behov anpassa avtal och kommande upphandlingar.