2. Förfarande
Förfarande
Titel: Överordnat system för driftkoppling, larm och överstyrning
Beskrivning: Upphandlingen avser ett överordnat, fabrikatsoberoende driftsystem för central övervakning och hantering av Beställarens fastighetsbestånd. Systemet ska samla in, strukturera och presentera driftdata, mätvärden, status, historik och larm från lokala styrsystem av olika fabrikat och teknisk utformning. Systemet ska stödja central larmhantering, uppföljning, analys och behörighetsstyrd överstyrning. Lösningen ska tillhandahållas som en molnbaserad tjänst och kunna kommunicera med Beställarens befintliga tekniska miljö enligt upphandlingsdokumenten. Uppdraget omfattar införande, anslutning av befintliga fastigheter och lokala styrsystem samt löpande tillhandahållande av tjänsten, inklusive licenser, drift, support, underhåll och uppdateringar. Beställaren ska ha full rådighet över sin data och rätt att exportera den i öppna och allmänt vedertagna format. Närmare uppgifter om omfattning, fastighetsbestånd, tekniska förutsättningar och avtalsvillkor framgår av upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31682210 Instrumenterings- och styrsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124780:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42961000 Manöver- och styrsystem, 50324100 Systemunderhåll, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster