740112-2023 - Resultat
Sverige – Reparation och underhåll av anläggning för avloppsvatten – Ramavtal renovering av VA-anläggningar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal renovering av VA-anläggningar
BeskrivningUpphandlingen är avslutad och avtal är tecknat med vinnande part.
Intern identifierareNVOA 2023-97
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45259100 Reparation och underhåll av anläggning för avloppsvatten
Ytterligare klassificering (cpv): 42131150 Vattentornsventiler, 44212233 Vattentorn, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45232153 Konstruktionsarbeten för vattentorn, 45232154 Konstruktionsarbeten för vattentorn för dricksvatten, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45232423 Byggnation av avloppspumpstationer, 45252130 Utrustning till anläggning för avloppsrening
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningRamavtalet omfattar renovering och/eller ombyggnation av avlopps – och tryckstegringsstationer, vattenreservoarer samt LTA-stationer. Även nybyggnation av VA-anläggning kan förekomma.- Arbeten av både planerad och mer akut karaktär kommer vara aktuella. Välkomna att ta del av den fullständiga omfattningen i anbudsformuläret och tillhörande bilagor!
Intern identifierareRamavtal renovering av VA-anläggningar