74021-2017 - ResultatSverige-Sollentuna: Flygkartstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygfotografering, flygburen laserskanning och fotogrammetrisk kartering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sollentuna.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Stockholms läns samtliga kommuner (26 stycken) deltar genom ett samverkansavtal i denna ramavtalsupphandling. Uppdraget omfattar flygfotografering, flygburen laserskanning och fotogrammetrisk kartering enligt förfrågningsunderlagets kravspecifikation. Sollentuna kommun är sammanhållande enhet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71354200 Flygkartstjänster, 79961200 Flygfotografering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.