2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende saneringsarbeten
Beskrivning: Saneringsarbeten
Intern identifierare: FB 2023/1134
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 42924720 Saneringsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Saneringsarbeten vid försäkringsskada: • Sanering efter brand inkluderat rivning (sot, röklukt, skadade byggnadsdelar, fast inredning, ventilation etc.) samt vid behov spärrmålning. Slutresultat ”luktfri lägenhet/lokal” • Asbestsanering i samband med försäkringsskada • Vid brandskada, till exempel spisbrand med begränsade skador i endast kök ingår enklare återställningsarbete så som målningskomplettering, byte snickerier, köksskåp, spisfläkt, hushållsmaskiner, ytskikt. Övriga saneringsarbeten: • Sanering, avfuktning och återställning vid översvämning eller annan fukt som inte omfattas av Familjebostäders Fastighetsförsäkring • Sent upptäckta dödsfall (sanera kroppsvätskor och eliminera lukter så att bostaden kan beträdas) • Katt- och hundkiss (sanera och eliminera lukter så att bostaden kan beträdas)
Intern identifierare: Ramavtal avseende saneringsarbeten
Huvudklassificering (cpv): 98390000 Andra tjänster