2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybron Borås - Nybyggnation av bro
Beskrivning: Upphandlingen avser rivning av befintlig bro och byggnation av ny bro, över Viskan i centrala Borås. Därtill ska ombyggnation av västra strandkanten, söder om bron, utföras för gångstråk. För att minimera påverkan på Viskans tvärsektion på aktuell sträcka ska en ny kajmur anläggas för att bredda gatusektionen.
Intern identifierare: 2023-00035IN
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
Ytterligare klassificering (cpv): 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45221110 Byggnation av bro, 45221111 Byggnation av vägbro
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000