741004-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Taxitjänster – Anropsstyrd trafik - Tilläggsresurser 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAnropsstyrd trafik - Tilläggsresurser 2024
BeskrivningUpphandlingen avser anropsstyrda transporttjänster inom främst Serviceresor vilket omfattar samhällsbetalda transporter som färdtjänst- och sjukresor (särskild kollektivtrafik), men även kompletterande trafik till den allmänna kollektivtrafiken, så kallad Närtrafik, för resenärer som har långt till närmaste busshållplats eller tillgång till ett begränsat kollektivtrafikutbud eller andra anropsstyrda turer. För transporter inom Serviceresor förfogar Region Blekinge över ett antal fasta basresurser. Uppdraget avser de tilläggsresurser som får tas i anspråk vid trafiktoppar då basresurserna inte räcker till. Transporterna kan därför komma att behöva avropas med kort varsel.
Intern identifierareRB2023-0392
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareAnropsstyrd trafik - Tilläggsresurser 2024