741256-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningar för elförsörjning – Stationsåtgärder, etapp 2
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stationsåtgärder, etapp 2
Beskrivning: Sundsvall Elnät AB är i behov av att delvis förnya och bygga om två stycken befintliga 130/10 kV stationer: M8 Granloholm och M50 Birsta. Transformatorer till mottagningsstationerna är redan upphandlade och kommer att levereras under entreprenadtiden av annan entreprenör. Upphandlingen omfattar därav ombyggnation av två befintliga mottagningsstationer M8 och M50. Ombyggnationen av stationerna består bland annat av markarbeten, ny manöverbyggnad, förnyat 130 kV ställverk, tillkommande 10 kV fack med tillhörande ny kontrollanläggning, teleanläggning, lokalkraft- och hjälpkraftsystem samt oljegropar för transformatorer. E.ON Energidistribution AB 130 kV delar i M50 består i huvudsak av: Nya ställverksportaler, ny samlingsskena, nya ledningsfack och tillhörande kontrollanläggning. Upphandlingen sker i två steg, varav steg 1 (denna förfrågan) omfattar en kvalificeringsfas av intresserade anbudsgivare. Därefter kommer i steg 2, de anbudsgivare som kvalificerat sig att få förfrågningsunderlaget till sig för vidare anbudsgivning och senare bli kallade till anbudsgenomgång. Utskick av FFU till kvalificerade anbudsgivare är planerat till början av januari månad.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105583:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31213000 Distributionsutrustning, 31214000 Ställverk, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 51111300 Installation av transformatorer, 51112100 Installation av eldistributionsutrustning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster