See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inkontinenshjälpmedel
Beskrivning: Produkter/hjälpmedel vid urin- och tarminkontinens samt urinretention. Upphandlingen är en samupphandling avseende Region Värmlands och Värmlands läns 16 kommuners behov av produkter/hjälpmedel för patienter inom såväl enskilt ordinärt boende som till patienter inom särskilt grupp boende. Regionens behov inom slutenvård regleras genom annat varuförsörjningsavtal.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33141200 Katetrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Position 1.1 - Allt-i-ett skydd inkl. fixering > 12 kg.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33141610 Uppsamlingspåse, 33141615 Urinpåsar, 33141621 Inkontinensset, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33771200 Pappersblöjor
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Position 1.2 - Allt-i-ett byxa > 12 kg.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Position 1.3 - Allt-i-ett skydd inkl. fixering junior.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Position 1.4 - Allt-i-ett byxa junior.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Position 2.1 - Absorbtionsbyxa trosa.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Position 2.2 - Absorbtionsbyxa Kalsong.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Artikelgrupp 3.1.1 - Absorberandeskydd med fixering i byxa
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Artikelgrupp 3.1.2 - Absorberandeskydd med fixering i byxa.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Artikelgrupp 3.2.1 - 60-99 ml utan vingar.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Artikelgrupp 3.2.2 - 60-99 ml extra lång utan vingar.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Artikelgrupp 3.3.1 - 100-149 ml.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Artikelgrupp 3.3.2 - 100-149 ml extra lång.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Artikelgrupp 3.3.3 - 150-199 ml.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Artikelgrupp 3.3.4 - 200-269 ml.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Artikelgrupp 3.3.5 - 270-399 ml.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Artikelgrupp 3.3.6 - 400-599 ml.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Artikelgrupp 3.3.7 - 600-899 ml.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Artikelgrupp 3.3.8 - 900-1100 ml.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Position 3.4 - Absorberandeskydd med bältesfixering.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Position 3.5 - Absorberande skydd med tejpfixering.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Position 3.6 - Absorberande skydd med elastisk sidopanel och kardborreband.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Position 3.7 - Absorberande byxskydd.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Artikelgrupp 3.8.1 - Absorberande skydd med kol för avföringsinkontinens.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Artikelgrupp 3.8.2 - Absorberande skydd avsett för avföringsinkontinens
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Artikelgrupp 4.1.1 - 30-50 ml.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Artikelgrupp 4.1.2 - 81-120 ml.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:26
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Artikelgrupp 4.1.3 - 121-180 ml.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:27
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Artikelgrupp 4.1.4 - 181-210 ml.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:28
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: Artikelgrupp 4.1.5 - 211-300 ml.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:29
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: Artikelgrupp 4.1.6 - >300 ml.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:30
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: Position 5.1 - Kalsong.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:31
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: Position 5.2 - Trosa.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:32
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: Position 6.1 - Byxa utan ben som tål minst 50 tvättar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:33
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: Position 6.2 - Byxa med ben som tål minst 50 tvättar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:34
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: Position 7.1 - Hygienunderlägg engångs
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:35
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: Artikelgrupp 7.2.1 - Hygienunderlägg flergångs ca 45x45 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:36
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: Artikelgrupp 7.2.2 - Hygienunderlägg flergångs ca 45x60 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:37
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: Position 7.3 - Lakanskydd flergång utan halkskydd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:38
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: Artikelgrupp 8.1.1 - Utan glideffekt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:39
Del (anbudsområde): LOT-0040
Titel: Artikelgrupp 8.1.2 - Med hydrofil glideffekt vid tillförande av vatten
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:40
Del (anbudsområde): LOT-0041
Titel: Artikelgrupp 8.1.3 - Med hydrofil glideffekt, med vätska
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:41
Del (anbudsområde): LOT-0042
Titel: Artikelgrupp 8.1.4 - Med hydrofil glideffekt, i vätska
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:42
Del (anbudsområde): LOT-0043
Titel: Artikelgrupp 8.2.1 - Kateter i förpackning med vätska, 7-15 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:43
Del (anbudsområde): LOT-0044
Titel: Artikelgrupp 8.2.2 - Kateter i förpackning med vätska, 7-15 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:44
Del (anbudsområde): LOT-0045
Titel: Artikelgrupp 8.2.3 - Kateter i förpackning med vätska, 30-40 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:45
Del (anbudsområde): LOT-0046
Titel: Artikelgrupp 8.2.4 - Kateter i förpackning, i vätska, 30-40 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:46
Del (anbudsområde): LOT-0047
Titel: Artikelgrupp 8.2.5 - Ch 12/18 ca 30 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:47
Del (anbudsområde): LOT-0048
Titel: Artikelgrupp 8.2.6 - Dilatationskateter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:48
Del (anbudsområde): LOT-0049
Titel: Artikelgrupp 8.3.1 - Med hydrofil glideffekt vid tillförande av vatten
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:49
Del (anbudsområde): LOT-0050
Titel: Artikelgrupp 8.3.2 - Med hydrofil glideffekt, med vätska
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:50
Del (anbudsområde): LOT-0051
Titel: Artikelgrupp 8.3.3 - Med hydrofil glideffekt, i vätska
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:51
Del (anbudsområde): LOT-0052
Titel: Artikelgrupp 8.4.1 - Hydrofil kateter med flexibel/olivtipp, i vätska
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:52
Del (anbudsområde): LOT-0053
Titel: Artikelgrupp 8.4.2 - Hydrofil kateter med flexibel/olivtipp, med vätska
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:53
Del (anbudsområde): LOT-0054
Titel: Artikekgrupp 8.4.3 - Hydrofil kateter med flexibel/olivtipp, utan vätska
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:54
Del (anbudsområde): LOT-0055
Titel: Artikelgrupp 8.5.1 - Tillbehör
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:55
Del (anbudsområde): LOT-0056
Titel: Artikelgrupp 8.5.2 - Tillbehör
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:56
Del (anbudsområde): LOT-0057
Titel: Artikelgrupp 8.5.3 - Tillbehör
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:57
Del (anbudsområde): LOT-0058
Titel: Artikelgrupp 9.1.1 - Silikonkateter utan hydrogel yta
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:58
Del (anbudsområde): LOT-0059
Titel: Artikelgrupp 9.1.2 - Silikonkateter med hydrogel yta
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:59
Del (anbudsområde): LOT-0060
Titel: Artikelgrupp 9.1.3 - Kateter med hydrogel yta
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:60
Del (anbudsområde): LOT-0061
Titel: Artikelgrupp 9.1.4 - Kateter med hydrogel yta
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:61
Del (anbudsområde): LOT-0062
Titel: Artikelgrupp 9.1.5 - Kateter med hydrogel yta
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:62
Del (anbudsområde): LOT-0063
Titel: Artikelgrupp 9.1.6 - Kateter med hydrogel yta
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:63
Del (anbudsområde): LOT-0064
Titel: Artikelgrupp 9.2.1 - Kateterventil med spak
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:64
Del (anbudsområde): LOT-0065
Titel: Artikelgrupp 9.2.2 - Kateterventil utan spak
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:65
Del (anbudsområde): LOT-0066
Titel: Position 9.3 - Kad med medföljande kuff vätska
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:66
Del (anbudsområde): LOT-0067
Titel: Position 10.1 - Med häftfunktion och applikator, latexfri
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:67
Del (anbudsområde): LOT-0068
Titel: Position 10.2 - Med häftfunktion och applikator, latexfri med extra bred häftyta
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:68
Del (anbudsområde): LOT-0069
Titel: Position 10.3 - I resförpackning med häftfunktion, latexfri
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:69
Del (anbudsområde): LOT-0070
Titel: Position 11.1 - Engångs, 1500-2000 ml, (ej tömbar)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:70
Del (anbudsområde): LOT-0071
Titel: Position 11.2 - Flergångs (tömbar), max 350 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:71
Del (anbudsområde): LOT-0072
Titel: Position 11.3 - Flergångs (tömbar), 500 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:72
Del (anbudsområde): LOT-0073
Titel: Position 11.4 - Flergångs (tömbar) 750 ml - 1000 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:73
Del (anbudsområde): LOT-0074
Titel: Position 11.5 - Flergångs (tömbar) 1500 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:74
Del (anbudsområde): LOT-0075
Titel: Position 11.6 - Flergångs (tömbar) 2000 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:75
Del (anbudsområde): LOT-0076
Titel: Position 11.7 - Flerkammarpåse, flergångs (tömbar)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:76
Del (anbudsområde): LOT-0077
Titel: Artikelgrupp 11.8.1 - Benfixering till ficka till urinpåsar underben
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:77
Del (anbudsområde): LOT-0078
Titel: Artikelgrupp 11.8.2 - Benfixering med ficka till urinpåsar överben
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:78
Del (anbudsområde): LOT-0079
Titel: Artikelgrupp 11.8.3 - Flergångs lår eller vadfixering med färdigsydd ficka till urinpåsar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:79
Del (anbudsområde): LOT-0080
Titel: Artikelgrupp 11.8.4 - Fixerband, tvättbara, (textilliknande material)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:80
Del (anbudsområde): LOT-0081
Titel: Artikelgrupp 11.8.5 - Hållare för urinuppsamlingspåse, sängmodell
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:81
Del (anbudsområde): LOT-0082
Titel: Artikelgrupp 11.8.6 - Förlängningssladd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:82
Del (anbudsområde): LOT-0083
Titel: Position 12.1 - Avföringsstoppande skydd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:83
Del (anbudsområde): LOT-0084
Titel: Position 12.2 - Urinstoppande skydd Intravaginalt hjälpmedel ENGÅNGS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:84
Del (anbudsområde): LOT-0085
Titel: Position 12.3 - Urinstoppande skydd Intravaginalt hjälpmedel FLERGÅNGS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:85
Del (anbudsområde): LOT-0086
Titel: Position 12.4 - Irrigationset/lavemang för hemmabruk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:86
Del (anbudsområde): LOT-0087
Titel: Position 12.5 - Tillbehör till offererat set
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:87
Del (anbudsområde): LOT-0088
Titel: Position 13.1 - Urinkärl för män, avser ej mätning av mängd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:88
Del (anbudsområde): LOT-0089
Titel: Position 13.2 - Urinkärl för kvinnor, avser ej mätning av mängd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91360:Lot:89