74130-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Virke
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal virkesleveranser
Referensnummer: 512-1410-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03419000 Virke
II.1.4.
Kort beskrivning
På uppdrag av Naturvårdsverket förvaltar Länsstyrelsen i Dalarnas län statligt skyddade områden. I länet finns för närvarande 360 naturreservat och 3 nationalparker samt statliga leder och Natura 2000- områden.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av virke för spångläggning efter leder och andra byggnationer i skyddade områden. Länsstyrelsen kommer att avropa virke i varierad omfattning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03410000 Trä
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen