Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster
Referensnummer: Ks 736/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal laboratorietjänster. Kommunerna/kommunalförbunden har inom sin verksamhet behov av kemiska och bakteriella laboratorietjänster avseende vatten, slam, livsmedel m.m.
Uppdragets omfattning och utformning kan variera mellan kommunerna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1-11
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71900000 Laboratorietjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser ramavtal laboratorietjänster. UM har inom sin verksamhet behov av kemiska
Och bakteriella laboratorietjänster avseende vatten, slam, livsmedel m.m. Uppdragets omfattning och utformning kan variera mellan beställarna.