Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larm- och bevakningstjänster 2021
Referensnummer: KS 2020/02556
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 75241000 Tjänster för allmän säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för larm- och bevakningstjänster där uppdragsgivaren ska kunna avropa tjänster efter behov. Upphandlingen är en samordnad upphandling mellan Osby kommun, Osbybostäder AB, Östra Göinge kommun, Östra Göinge Renhållnings AB, Göingehem AB samt Skåne Blekinge Vattentjänst AB där Östra Göinge kommun är den samordnande upphandlande myndigheten. De upphandlande myndigheterna kommer att teckna ramavtal var för sig. Upphandlingen är uppdelad i sammanlagt sex anbudsområden. Kommunerna/bolagen avser teckna ramavtal för perioden fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-12-31 med möjlighet till förlängning i tre (3) år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75241000 Tjänster för allmän säkerhet, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen