741841-2024 - Frivillig förhandsinsyn
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Frivillig förhandsinsyn - Microsoft Unified Enterprise Support
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFrivillig förhandsinsyn - Microsoft Unified Enterprise Support
BeskrivningArbetsförmedlingen avser att införskaffa: Avtal avseende Unified Enterprise support, avtalet omfattar såväl proaktiv som reaktiv support samt rådgivning avseende användande av Microsofts produkter (och strategier för användande). Utsedd leverantör är Microsoft Aktiebolag. 1. Teknisk support och eskalering av supportärenden. För att uppfylla Arbetsförmedlingens behov av minimala fördröjningar, möjlighet till snabb eskalering av ärenden samt att tillse att Arbetsförmedlingens samtliga reaktiva supportärenden prioriteras och löper på problemfritt, har Arbetsförmedlingen behov av direkt kontakt med Microsofts supporttekniker och dedikerad kontaktperson hos Microsoft med ett övergripande ansvar. 2. Självutvärdering och utvärdering. För att hålla system säkra och minska driftstörningar har Arbetsförmedlingen behov av tillgång till Microsofts onlinetjänster för självutvärdering. Arbetsförmedlingen efterfrågar möjlighet att kunna göra utvärderingar på Microsoftprodukter, i syfte att säkerställa korrekt konfigurering av produkter samt att tidigt upptäcka säkerhetsrelaterade problem för snabb åtgärd. Arbetsförmedlingen har även behov av tillgång till offline utvärderingar av Microsoft produkter, för att säkerställa informationssäkerhet. 3. Strategisk och teknisk rådgivning. För att optimera användande av Microsofts tjänster och produkter samt anpassning av dessa utifrån Arbetsförmedlingens behov, framför allt avseende hybrida lösningar och molntjänster via Microsoft, har Arbetsförmedlingen behov av tillgång till en strategisk rådgivare (CSAM) hos Microsoft som där driver myndighetens frågor. Arbetsförmedlingen har även behov av rådgivning avseende Microsoftprodukter från Microsofttekniker, för att erhålla stöd vid utförande av moment, konfiguration och felsökning. 4. Utbildning. För att möjliggöra fullt nyttjande av Microsoft 365 har Arbetsförmedlingen behov av tillgång till Microsofts utbildningar, självlärande material och online-kurser. Arbetsförmedlingen har även behov av tillgång till Microsofts labbar, Webcasts och övrigt träningsmaterial, för att utbilda och träna medarbetare och personal avseende Microsofts produkter och tjänster. Efter genomförd marknadsanalys har Arbetsförmedlingen gjort bedömningen att det inte finns någon annan leverantör än Microsoft AB som kan tillhandahålla ovanstående tjänster utifrån Arbetsförmedlingens behov. Med denna annons om förhandsinsyn meddelar Arbetsförmedlingen sin avsikt att teckna avtal avseende Unified Enterprise support med Microsoft AB. Frivillig avtalsspärr enligt 20 kap 15 § LOU gäller. Avtal kommer att tecknas tidigast tio (10) dagar räknat från och med dagen efter publicering av annons om frivillig förhandsinsyn.
Intern identifierareAf-2024/0112 2813
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000