See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Mejeriprodukter Avesta Kommun
Beskrivning: Avesta kommuns offentliga kök söker konventionella mejeriprodukter: Mejeriprodukternas betydelse för oss i Dalarna Dalarna, med sina djupa skogar, glittrande sjöar och rika kulturella arv, är inte bara en av Sveriges mest natursköna regioner utan också ett område där mejeriprodukter spelar en viktig roll för både invånare och ekonomi. Mejeriprodukter är djupt rotade i Dalarnas kulinariska traditioner. Från traditionella ostar till festliga bakverk som använder smör och grädde, spelar mejeriprodukter en central roll i regionens matkultur. Att värna om dessa traditioner stärker den lokala identiteten och för samman generationer. Mejeriprodukter är mer än bara ett livsmedel; de är en del av regionens själ. Mejeriprodukter som mjölk, yoghurt och smör är rika på essentiella näringsämnen som kalcium, protein och vitamin D. Dessa näringsämnen är avgörande för att främja starka ben, tänder och en allmän god hälsa, särskilt i en region där vintermånaderna kan vara långa och kalla.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15500000 Mejeriprodukter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80689:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15510000 Mjölk och grädde, 15511000 Mjölk