2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Arbetsmiljö och hjälpmedel
Beskrivning: FMV har på uppdrag att upphandla Arbetsmiljö och övriga instrument som används för kontroll av omgivningens miljö i fält samt längre bak i sjukvårdskedjan. Detta inkluderar tex ljusmätare, ljudmätare, fuktighetsmätare, klimatmätare, gasvarnare, kolmonoxidmätare, impulssvets. Ramavtalens löptid är två (2) år med möjlig förlängning maximalt om fyra (4) år. Maximal löptid för Ramavtalen är således sex (6) år totalt, givet att alla förlängningsoptioner används. Upphandlingen består av ett (1) anbudsområde där anbud ska inkludera samtliga positioner. FMV kommer teckna Ramavtal med en anbudsgivare.
Intern identifierare: 25FMVU3291
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 38412000 Termometrar, 38434300 Bullermätningsutrustning, 38931000 Temperatur- och luftfuktighetsmätare, 38932000 Fuktighetsmätare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal Arbetsmiljö och hjälpmedel