2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förvaltning och utveckling av IT-systemen NikITa och SMP
Beskrivning: Länsstyrelsen inbjuder till anbudslämning gällande förvaltning och utveckling av dels IT-systemet NikITa som är Länsstyrelsernas handläggarstöd för miljöfarlig verksamhet dels SMP som är Svenska Miljörapporteringsportalen, för elektronisk hantering av miljörapporter. Uppdraget ska genomföras inom förvaltningsobjektet Miljöskydd.
Intern identifierare: 500-xxxx-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: mall generellt
Beskrivning: Förvaltning och utveckling av IT-systemen NikITa respektive SMP
Intern identifierare: 1803860-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: NikITa
Beskrivning: Förvaltning och utveckling av IT-systemet NikITa som är Länsstyrelsernas handläggarstöd för miljöfarlig verksamhet
Intern identifierare: 1808376-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: SMP
Beskrivning: Frvaltning och utveckling av IT-systemet SMP som är Svenska Miljörapporteringsportalen, för elektronisk hantering av miljörapporter.
Intern identifierare: 1808377-2