74211-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Hässleholm: Byggnation av kontorsbyggnad
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Norra Station Hus M4, Verkstaden 9, Hässleholm
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Hibab avser att via dotterbolag, Hässleholm Norra Station AB, nyproducera kontor på Norra Station, Norra Stationsgatan 4A. Uppförandet via totalentreprenad av Hus M4 avser nyproduktion av källare, 3 våningar kontorslokaler ovan mark samt vind. Nybyggnadsarea ca: 4 500 kvm BTA och bearbetad markyta ca 1 500 kvm. Byggstart beräknas till den 1.8.2020 och slutbesiktning senast 30.11.2021.
Beställaren planerar för ett KFU1 (kompletterande förfrågningsunderlag 1), med publicering 24.3.2020. KFU1 avser invändig hyresgästanpassning till en hyresgäst i samtliga våningsplan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 65 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hibab avser att via dotterbolag, Hässleholm Norra Station AB, nyproducera kontor på Norra Station, Norra Stationsgatan 4A. Uppförandet via totalentreprenad av Hus M4 avser nyproduktion av källare, 3 våningar kontorslokaler ovan mark samt vind. Nybyggnadsarea ca: 4 500 kvm BTA och bearbetad markyta ca 1 500 kvm. Byggstart beräknas till den 1.8.2020 och slutbesiktning senast 30.11.202.