74216-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalentreprenad rivning, om-, till- och påbyggnad av fastigheten Heden 24:12
Referensnummer: 20/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltnings AB Göteborgslokaler skall renovera och bygga om befintlig kontorsbyggnad i 8 våningar från mitten av 1960-talet, en befintlig länkbyggnad mot lastgata samt källargarage med teknikutrymmen.
Kontorsbyggnad i 8 våningar byggs på med 3 nya våningsplan och en indragen takvåning. En ny länkbyggnad i två våningar byggs längs Sten Sturegatan. Byggnaderna är planerade för att inrymma, kontor, restaurang med enklare tillagningskök samt möjlighet till affärsverksamheter i markplan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen