See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Maskintjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ett ramavtal gällande maskintjänster och transporttjänster med lastbil under fyra år till Filipstads kommun och Filipstad Energinät AB. Avtalsstart planeras till Q1 2026. Upphandlingen är uppdelad i 4 partiella ramavtalsområden enligt listan nedan: • Ramavtalsområde 1 - Grävmaskinstjänster VA/Gata med tillhörande personal • Ramavtalsområde 2 - Grävmaskinstjänster Elkraft med tillhörande personal • Ramavtalsområde 3 - Transporttjänster med lastbil med tillhörande personal • Ramavtalsområde 4 - Hjullastare för vinterväghållning utan tillhörande personal
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
Ytterligare klassificering (cpv): 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ramavtalsområde 1 - Grävmaskinstjänster VA/Gata med tillhörande personal
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ramavtalsområde 2 - Grävmaskinstjänster Elkraft med tillhörande personal
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Ramavtalsområde 3 - Transporttjänster med lastbil med tillhörande personal
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Ramavtalsområde 4 - Hjullastare för vinterväghållning utan tillhörande personal