742298-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare – Korta bussresor
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Korta bussresor
Beskrivning: Intresserade anbudsgivare inbjuds att lämna anbud gällande Örebro kommuns, org nr: 212000-1967 (nedan kallad upphandlande myndighet "UM"), behov av korta bussresor. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: Ks 1746/2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ramavtalsvillkor
Beskrivning: Upphandlingen avser korta bussresor understigande 85 km enkel väg. Bussresa påbörjas eller avslutas inom kommungräns för UM.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Leverantörsprövning
Beskrivning: Bussar efterfrågas i storlekarna: 9-29, 30-48, 49-59, 70+ (dubbeldäckare) samt buss för resenärer med funktionsnedsättning utrustade med lift samt möjlighet för minst 6 sittande passagerare i rullstol eller mindre permobil samt med minst 20 vanliga säten i bussen.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Administrativa villkor
Beskrivning: Korta bussresor