742312-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Telefon- och dataöverföring – TELEFONI SOM TJÄNST TILL VÄRMDÖ KOMMUN, ÖSTERÅKERS KOMMUN OCH VAXHOLMS STAD
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTELEFONI SOM TJÄNST TILL VÄRMDÖ KOMMUN, ÖSTERÅKERS KOMMUN OCH VAXHOLMS STAD
BeskrivningUpphandlande myndigheterna Värmdö kommun, Vaxholms stad och Österåkers kommun (i upphandlingsdokumenten kallade Kommunerna genomför denna upphandling som en gemensam upphandling där Värmdö kommun är den sammanhållande myndigheten. Kommunerna samverkar enbart i upphandlingsprocessen och tre (3) avtal (ett för varje kommun) kommer att tecknas med vinnande Leverantör. Nedanstående beskriver översiktligt nuvarande telefonilösningar hos kommunerna. 2.2.1 Österåkers kommun • Samtal in till kommunens huvudnummer går via ett menyval. • I menyvalet finns valen: autotelefonist, felanmälanstjänst via voiceprovider, alternativt att bli kopplad till gruppnummer på servicecenter. Det finns en overflow-möjlighet till externt callcenter. Inga samtal kopplas vidare av telefonister. • Sms-funktion för utgående meddelanden via ärendesystemet Artvise. • Det finns fem styck gruppnummer på olika förvaltningar i organisationen. Dessa nås genom att ringa på respektive gruppnummer direkt. • Administrationen av menyval, gruppnummer, agenter och abonnemang och kalenderkoppling sker via operatörens webbportal. • Det finns fyra styck faxnummer hos Telenor som är vidarekopplade från analoga nummer (Telia). 2.2.2 Vaxholms stad • Samtal in till huvudnummer går via menyval och 2 val finns, autotelefonist eller växeln. Telefonisterna kopplar vidare samtalen. Det finns en overflow-möjlighet till externt callcenter. • SMS-funktion via telefonistgränssnittet. • Det finns 2 gruppnummer nås genom direktnummer eller att telefonisterna kopplar. • Administrationen av menyval, gruppnummer, agenter, abonnemang och kalenderkoppling sker via operatörens webbportal. 2.2.3 Värmdö kommun Kommunen har en robot (“Alex Alexandra”) som kommunen har utvecklat och som synkar data mellan Telenor Mitt företag och Artvise ärendehanteringssystem. Om en teleadministratör lägger upp ett nytt abonnemang hos Telenor så synkas detta till katalogen i Artvise.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 64210000 Telefon- och dataöverföring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92754:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 64220000 Telekommunikationstjänster utom telefon- och dataöverföringstjänster