74251-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetskontroll i domstol, Norra Sverige
Referensnummer: 160-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utförande av säkerhetskontroll i domstol samt att rondera och upprätthålla ordningen i allmänna utrymmen i samband med säkerhetskontroll vid behov. Upphandlingen omfattar myndigheter inom Sveriges Domstolar belägna i norra Sverige.
Upphandlingen är uppdelad i delar. Domstolsverket kommer att anta en leverantör per anbudsområde. En anbudsgivares anbud kan omfatta ett eller flera anbudsområden. Om anbudsgivarens anbud avser flera anbudsområden kan anbud komma att antas helt eller delvis.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Norra Sverige - område 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Norra Sverige - område 2
Del nr: 2
Norra Sverige - område 3
Del nr: 3