742668-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – MMX Ramavtal Projektering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: MMX Ramavtal Projektering
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal för Projektering för Malmö Airport (MMX). Ramavtalet omfattar projekt med en totalbudget om upp till 40 MSEK samt projekt med projektbudget över 40 MSEK då det aktuella projekteringuppdraget understiger 1 MSEK. Ramavtalet omfattar följande discipliner: Byggkonstruktör (K), CAD/BIMhandläggare Markprojektör (M), VA-projektör (VA), Geotekniker (G), Mätning/geodesi (Z), Trafik- och vägprojektör (T), Ledningssamordning VS-projektör (VS), Ventilationsprojektör (V), Sprinklerprojektör (SPR), Styr- och övervakningprojektör (SÖ) El-, Tele-, Data-, Elkraft-, Brandlarmsprojektörer Brandprojektör (BR) Transportprojektör, Hissprojektör (H) Notera att ramavtalet ej omfattar Arkitekt (A). För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107257:Lot:1