74277-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lindigö: Medicinsk programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital signering av läkemedel
Referensnummer: 17/243
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48180000 Medicinsk programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende digital signering av läkemedel till Lidingö stad (Staden) och Omsorgs- och socialförvaltningen (OSF).
Omsorgs-och socialförvaltningens uppdrag är bland annat att möjliggöra och utföra de beslut som fattas av omsorgs- och socialnämnden..
Omsorgs- och socialförvaltningen på Lidingö stad ansvarar för patienter som får insatser enligt Socialtjänstlag (2001:453) (SoL), Lag (1193:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) och Hälso- och sjukvårdslag (2017:30) (HSL). I dagsläget arbetar Lidingö stads personal (sjuksköterskor, undersköterskor mfl) med papper och penna när de ska signera utdelade och delegerade läkemedel/ordinationer. De smarttelefoner som personalen använder delas mellan personalen och kommer så göras även i framtiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om uppdraget.
Lidingö Stad är en av Stockholms läns kommuner och har drygt 45 000 invånare. Staden innefattar ön Lidingö samt ett antal kringliggande ögrupper och är indelad i 18 stadsdelar där invånarantalet varierar från ett hundratal till drygt 5000.
Omsorgs-och socialförvaltningens uppdrag är bland annat att möjliggöra och utföra de beslut som fattas av omsorgs- och socialnämnden. Förvaltningen ska bedriva en effektiv och rättssäker socialtjänst utifrån lagstiftningen och med individens behov och resurser i fokus. Förvaltningen erbjuder stöd till lidingöbor i livets alla skeenden och omfattar verksamhetsområdena individ- och familjeomsorg, nyanlända, arbetsmarknad, socialpsykiatri, funktionsnedsättning, och äldre.
Anbudets form och innehåll.
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, antingen genom e-signering eller genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
OBS! Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.