Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilation
Referensnummer: UH-2017-162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
Kils kommun upphandlar ramavtal avseende ventilationsarbeten som innefattar projektering, inköp och installation av ventilationsanläggningar, samt vanligt förekommande reparations- och underhållsarbete av ventilationsanläggningar, för successivt avrop under ramavtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 42520000 Ventilationsutrustning, 39563530 Ventilationskanaler, 42522000 Fläktar, ej för hushållsbruk, 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 71315410 Inspektion av ventilationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen