74346-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänst projektör och byggledare för ombyggnation av Hornborgasjöns utlopp/utskov
Referensnummer: NV-04449-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket har tillstånd från mark-och miljödomstolen att bygga om Hornborgasjöns utlopp/utskov. För att kunna genomföra en entreprenadupphandling och i förlängningen bygga om utskovet/anlägga faunapassage behöver Naturvårdsverket upphandla konsultstöd i form av projektör och byggledare från en (1) Leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen