743539-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Diverse livsmedel – Skafferivaror
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkafferivaror
BeskrivningUpphandlingen avser digitala inköp av skafferivaror inklusive plock, transport och leverans till kommunens olika verksamheter. Med skafferivaror avses i huvudsak livsmedel i konsumentförpackningar som är lämpliga för mindre enheter med begränsat lagringsutrymme och behov av mindre volymer. Behovet finns hos verksamheter såsom fritidsgårdar, omsorgsboenden, hem- och konsumentkunskapsundervisning samt personalgrupper. Dessa verksamheter har behov av att kunna beställa varor digitalt och få dem levererade till respektive enhet. Upphandlingen kompletterar befintliga livsmedelsavtal för storkök genom att tillgodose behovet av konsumentförpackade varor. Fokus ligger på att säkerställa tillgänglighet, användarvänlighet i beställningssystemet samt pålitlig leverans till kommunens olika verksamheter.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 15800000 Diverse livsmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109266:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15894000 Behandlade livsmedel