2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hantering av fraktionerat och farligt avfall
Beskrivning: KTH har behov av en leverantör som kan hämta, hantera och återvinna fraktionerat och farligt avfall. Fraktionerat avfall som wellpapp, plast mm. Samt farligt avfall som kemikalier mm. Avtalet avser en uppdrag för Kungliga Tekniska högskolan (KTH), AlbaNova Universitetscenter (enhet inom universitetsförvaltningen på KTH) och Försvarshögskolan (FHS) men inte exklusivt. Avtalet innefattar: •Fraktionerad avfall •Farligt avfall i miljörum (ex. lysrör) •Optioner vid behov •Produkter
Intern identifierare: V-2024-0258
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Huvuddel
Beskrivning: KTH tillsammans med FHS upphandlar avfallstjänster, vilken innefattar hantering, och återvinning av fraktionerat avfall och farligt avfall.
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Fraktionerat
Beskrivning: Upphandling av hantering, transport och återvinning av fraktionerat avfall.
Ytterligare klassificering (cpv): 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Farligt avfall
Beskrivning: Upphandling av insamling, hantering och återvinning av farligt avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall