Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialfordon kem
Referensnummer: UH-2023-166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34114000 Specialfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Räddningstjänsten Motala-Vadstena upphandlar ett motorfordon, en kem- och depåbil, som ska användas vid räddningsinsatser inom organisationen. Fordonet kommer att användas vid olika typer av händelser, t.ex. utsläpp av farligt ämne, restvärdesräddning och som depå vid större räddningsinsatser av olika slag. Fordonet ska framföras på olika vägtyper och väglag.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34114000 Specialfordon, 34114100 Utryckningsfordon, 34114110 Räddningsfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1 st